Oddział II

Podwieczorek

PLAN PRACY

WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC KWIECIEŃ

DLA DZIECI 5 , 6 – LETNICH GRUPA II „MISIE”

NAUCZYCIELE:

mgr Józefa Drwal

mgr Ewa Murzyn

TEMATY KOMPLEKSOWE:

1. Zwierzęta sprzed milionów lat.

2. Wiosno, ach to ty ! Czar wiosennej zieleni.

3. Mamy różne charaktery.

4. Dbamy o przyrodę – Światowy Dzień Ziemi.

GŁÓWNE ZADANIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

Rozwijanie mowy, poznanie litery Z, z w toku zabaw, zapoznanie z graficznym znakiem odejmowania, rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 9, rozwijanie sprawności fizycznej, rozwijanie zainteresowań dzieci, rozwijanie ciekawości poznawczej, zapoznanie z zawodem bibliotekarza i sposobem korzystania z biblioteki, wyrabianie wyobraźni muzycznej i koordynacji słuchowo- ruchowej.

Utrwalanie wiedzy na temat ptaków powracających na wiosnę do Polski, poznanie litery C, c w toku zabaw, rozwijanie umiejętności stosowania liczebników porządkowych, odkrywanie zapisu cyfrowego liczby 10, obserwowanie zmian w pogodzie związanych z porą roku: rozwój roślin; rozróżnianie i wyodrębnianie koloru zielonego oraz jego odcieni, tworzenie kompozycji z zielonych przedmiotów, darów przyrody, rozwijanie wrażliwości na barwę – barwa wyciszająca budzącej się przyrody.

Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi, poznanie litery Ł, ł w toku zabaw, rozwijanie umiejętności kierowania swoim ciałem poprzez muzykę, zapoznanie z zawodem stomatologa i pielęgniarki, kształtowanie nawyków higienicznych i przekonania o ich wpływie na zdrowie.

Rozwijanie opiekuńczego stosunku względem planety Ziemi, poznanie litery Ż, ż w toku zabaw, kształtowanie postaw proekologicznych, przypomnienie zasad dotyczących segregowania śmieci, rozwijanie sprawności manualnej, zachęcanie do dbania o naszą planetę Ziemię, stymulowanie do poznawania i odkrywania świata.

NAUKA NA PAMIĘĆ PIOSENKI pt. „Idzie do nas wiosna” muz. T. Pabisiak, sł. A. Galica

1    Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana i zielona.

Razem z wiosną wszystkie dzieci zaśpiewają tak:

Ref    Zielona trawa, zielony mech, zielona żaba rechu, rechu, rech. / bis

2    Rośnie trawa, rosną liście, rosną szybko dzieci wszystkie.

Przyleciały już bociany i klekocą tak:

Ref    Zielona trawa, zielony mech … . / bis

3    W lesie kwitnie już zawilec, obudziły się motyle.

A wieczorem nad łąkami słychać żabi śpiew.

Ref    Zielona trawa, zielony mech … . /bis

NAUKA NA PAMIĘĆ WIERSZA pt. „Zdrowie na zielono” Agaty Dziechciarczyk

Kolorowe witaminy dzisiaj wszystkim przedstawimy.

Zachęcamy do jedzenia a nie tylko do patrzenia.

Kłania się papryka słodka, w trzech kolorach możesz spotkać.

Zieleń, żółty i czerwony, ostra ma kształt wydłużony.

Teraz zieleń na estradzie koper się i szczypior kładzie

Więdną trochę zawstydzeni, że zginęli wśród zieleni.

Por się pręży tak jak drut, dumny śpiewa sam bez nut.

A kapusta ciągle krzyczy że sałata fałdy liczy.

Pojawiły się brokuły, pokazuję swe muskuły.

U ogórka w rękach groszek skacze w górę w dół po trosze.

Zieleń proszę państwa w modzie służy zdrowiu i urodzie.

Ma witamin pełen skład dbaj byś, co dzień wszystkie jadł.